Možná bych mohla začít spíš otázkou „Proč být mamkou ve formě?“. Myslím, že většina z nás to známe, nevyspání, celková změna denního režimu a mnohem více povinností. U každé to, samozřejmě, může být jinak, ale počátky mateřství často provází únava a pocit, že nic nestíháme 🙂 Řekla bych, že i zde platí pravidlo „čím lepší fyzička, tím lépe jsme schopny vše zvládat“. Pokud máme dostatek energie, každodenní činnosti nám jdou mnohem snadněji a to se celkově projevuje i na naší náladě. To samé platí i obráceně. Ve chvíli, kdy se už ráno vzbudíme unavené, není ani naše nálada úplně nejlepší a pokud se k tomu přidají ještě nějaké bolesti zad, krční páteře apod., může to vést k pocitu, že se vše snažíme tak nějak „přežít“.
Některým maminkám se postava po porodu vrátí do formy rychle, u některých kila navíc zůstávají třeba i několik let. Pokud se ve svém těle necítíme dobře, zcela jistě se to odráží na našem sebevědomí a tím pádem i v mnoha dalších oblastech života. Věci, které jsme dříve měly rády, pro nás mohou být najednou nepříjemné.
Možná si teď říkáte, že být ve formě je určitě fajn. Cítit se ve svém těle dobře a mít každý den spoustu energie je cílem asi každé z nás, ale jak na to? Jak být mamkou ve formě? Realita bývá často taková, že se přes den ani nestihnete najíst a když už děti usnou, jste rády, že si můžete na chvilku odpočinout a nebo doděláváte věci, které se s dětmi nestihly. Musím uznat, že začátek není jednoduchý a prvních pár dní je to opravdu těžké. Člověk v tu chvíli potřebuje mít vnitřní motivaci a opravdu vědět, proč to dělá.
Co nám často brání?
Nejčastější překážkou je čas… Mnohdy to také bývá i hlídání, nebo možnosti v dané lokalitě. Na vesnicích, nebo menších městech posilovny či jiná centra chybí, nebo nám nemá kdo pohlídat děti. Co se týče toho času, tak pro nás může být náročné najít si čas nejen na cvičení, ale třeba i na různé přesuny z místa na místo apod..
U stravy jde často o to, že děláme jídlo pro celou rodinu a představa, že si budeme něco připravovat pro sebe „extra“, není příliš lákavá. U některých jídelníčků může být tato „extra“ strava i finančně náročná a nebo s velkými zbytky. Jeden den si dáme 1/2 kelímku něčeho a ta druhá se nám zkazí, protože je v plánu až třeba za několik dalších dní.
Jak začít?
Mám dvě děti a celým tímto obdobím jsem si prošla. Osvědčilo se mi cvičení doma, protože to zásadně šetří čas a navíc nepotřebuji hlídání. Chvíli trvá, než si člověk „vychytá“ takový ten svůj čas, kdy mu to vyhovuje. Pro některou z nás to může být brzy ráno, pro jinou třeba odpoledne, když děti usnou. Některé vyhovují večery, kdy přijde manžel a děti na chvilku pohlídá. Zní to sice jednoduše, ale i tak to v začátku vůbec nemusí být snadné.
Pokud si pro sebe nějaký ten čas „urveme“ a dáme do cvičení svou energii, je potom škoda, když se výsledky nedostavují a nás to demotivuje. Výsledky se často nedostavují proto, že i trénink by měl být správně sestavený. Neříkám, že když si jednou zaběháme, po druhé zacvičíme něco na youtube a potom zase ve volné chvíli něco podle sebe, že to není výdej energie. To určitě je, ale vhodně sestavený trénink má pro tělo určitě větší efekt a naše snažení bývá oceněno 🙂
Pokud jsme na začátku, pustíme se do změny jídelníčku a začneme cvičit, může být pro nás velmi těžké, vše si zorganizovat. S maminkami pracuji již mnoho let a díky tomu se mi podařilo najít způsob, jak vše postupně převést do praxe, protože sebelepší tréninkový ani stravovací plán nefunguje, pokud zůstane jen na papíře…
Jak to u nás chodí?
Začínáme naší „proměnou“, která trvá 4 týdny a vše procházíme spolu, krok za krokem. Prvním krokem je hledání motivace, svého vnitřního „proč“, které nám pomáhá uvědomit si ty pravé důvody, proč chceme změnu. To potom hlavním „motorem“ naší vůle. Nastavíme trénink a snažíme se společně najít ideální čas pro naše cvičení.
Jídelníček je velmi variabilní a zohledňuje i situace, kdy na žádné „vyvařování“ není čas, nebo jsme někde v centru a potřebujeme sehnat něco na zub. Společně procházíme také kurzy, které nás naučí, jak se ve stravě orientovat, nebo jak překonávat nejrůznější překážky.
Cílem této proměny je počáteční nastartování a díky prvním výsledkům i další motivace. A jede se dál 🙂 V členské sekci máme mnoho tréninkových programů i jiných videí a společně je poskládáme tak, aby každé mamince sedly co nejlépe.
Pokud máš chuť, přidat se k nám, můžeme se do toho spolu pustit hned v pondělí 🙂 Budu se moc těšit!
Komentáře